SALDO Zrt. logo
Cikkek, hírek

Kifizetések, amivel nem várhat a munkáltató a munkaidőkeret végéig

foglalkoztatás munkaidő munkaidőkeret

Melyek azok a kifizetések, amivel nem várhat a munkáltató a munkaidőkeret végéig?

 

A munkáltatóknak lehetőségük van arra, hogy a munkavállalók által teljesítendő munkaidőt munkaidőkeretben határozzák meg. A munkaidőkeret biztosítja annak lehetőségét, hogy a munkáltató a munkaidőt és a pihenőidőt egyenlőtlenül ossza be. A munka törvénykönyve alap esetben négy havi vagy tizenhat heti munkaidőkeret bevezetését engedi meg. A munkavállaló számára a munkaidőkeretben beosztható munkaórák számát a munkaidőkeret általános munkarend szerinti munkanapjai és a munkavállaló napi munkaidejének szerződés szerinti mértéke alapján kell meghatározni. A munkavállaló számára beosztható munkaidő és a munkaidőkeretben tényleges teljestett munkaidővel a munkáltató a munkaidőkeret zárásakor számol el. Nem minden elszámolással és kifizetéssel várhat azonban a munkáltató a munkaidőkeret végéig.

Nézzük, melyek azok a kifizetések, amelyekkel nem várhatja meg a munkáltató a munkaidőkeret zárását, hanem azokkal a tárgyhónapra vonatkozóan el kell számolni és a munkavállaló számára ki kell fizetni.

  1. A 30 százalék mértékű műszakpótlékra abban az esteben jogosult a munkavállaló, ha a munkakezdésének időpontja rendszeresen eltér és a legkorábbi és a legkésőbbi munkakezdési időpont között legalább négy óra eltérés van. Akkor tekinthető rendszeresnek a munkaidő kezdési időpontjának változása, ha havonta a napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmadában eltér. A műszakpótlékra való jogosultságot tehát havonta kell elbírálni és a törvényi feltételek teljesülése esetén a tárgyhavi munkabérrel együtt kell számfejteni és kifizetni.
  2. Amennyiben a munkavállaló 22:00 óra és 6:00 óra között végez munkát és műszakpótlékra nem jogosult, akkor a havi elszámolás során kell a munkavállaló számára a 15 százalék mértékű éjszakai pótlékot számfejteni és részére kifizetni.
  3. Vasárnapi pótlékra való jogosultság esetén szintén a tárgyhavi elszámolás során kell a tárgyhóban, vasárnap teljesített munkaórákra 50 százalék mértékű vasárnapi pótlékot számfejteni és kifizetni.
  4. Amennyiben a tárgyhónapban készenlét vagy ügyelet elrendelésére került sor, akkor készenlét esetén 20 százalék, ügyelet estén 40 százalék bérpótlékot szintén a tárgyhavi elszámolás során kell számfejteni és kifizetni, amennyiben tényleges munkavégzésre nem került sor. Ha az elrendelt készenlét, illetve ügyelet időtartama alatt munkavégzésre kerül sor, akkor az rendkívüli munkavégzésnek minősül, amelynek díjazását szintén a tárgyhóra kell számfejteni és kifizetni.
  5. Ha a tárgyhónapban a munkaidő-beosztás szerinti pihenőnapra munkavégzést rendel el a munkáltató, akkor az rendkívüli munkavégzésnek minősül, amelyre a munkavállalót a teljesített rendkívüli munkaórákra a rendes munkabérén felül 100 százalék bérpótlék is megilleti. Ennek kifizetése szintén nem halasztható a munkaidőkeret végéig, azt a tárgyhónapra kell elszámolni és kifizetni.
  6. Abban az esetben, ha a tárgyhónapra közölt munkaidő-beosztást a munkáltató módosítja és a módosítás közléséra a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetét megelőző kilencvenhat órán belül kerül sor, akkor a módosítással elrendelt munkaidő rendkívüli munkavégzésnek minősül abban az esetben is, ha a munkavégzés munkanapra (beosztás szerinti munkaidőn felül, illetve nulla órával beosztott munkanapra) kerül elrendelésre. Erre a rendkívüli munkaidőre járó alapbért és rendkívüli munkavégzési pótlékot is a tárgyhónapra kell elszámolni és kifizetni. A pótlék mértéke 50 százalék, ha a rendkívüli munkavégzés munkanapra, míg 100 százalék, ha pihenőnapra került elrendelésre.

Munkajogi és bérszámfejtési auditszolgáltatásunk alkalmával nem csak a fenti példa szerinti munkabér elszámolásához kapcsolódó szabályok ellenőrzését végezzük el, hanem a társaság teljes munkaügyi dokumentációjának felülvizsgálatát, a foglalkoztatottakra vonatkozó adó- és járulékkötelezettségek jogszabályoknak megfelelő megállapítását, továbbá kifizetőhelyek esetében az ellátásokkal kapcsolatos eljárások jogszerűségét.

 

Kérdése merült fel a témában? Vegye fel velünk a kapcsolatot! Várjuk megkeresését a sales@saldo.hu e-mail címen.

2025-04-14

Keressen minket!

Hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!

Releváns cikkek

Összes olvasása

Iratkozzon fel a SALDO hírlevelére
és mi naprakészen tartjuk adóügyekben!