Mi a teendő, ha a magánszemély több jogviszonyból is jogosult táppénzre?
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 47. § (7) bekezdése értelmében a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét. Ezzel a szabállyal minden gyakorló szakember tisztában van, de felmerülhet kérdésként, hogy mi a teendő abban az esetben, ha a magánszemély több jogviszonyból is jogosult táppénzre?
Az Ebtv. 43. § (2) bekezdése értelmében egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszony esetén a keresőképtelenséget és a táppénzre való jogosultságot, azok időtartamát, az ellátás mértékét, illetőleg összegét mindegyik jogviszonyban külön-külön kell megállapítani. Ez a rendelkezés vonatkozik arra az esetre is, ha a több biztosítási jogviszony ugyanannál a foglalkoztatónál áll fenn.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy amennyiben a magánszemély egyidejűleg több biztosítási jogviszony alapján is jogosult táppénzre, úgy a táppénz napi maximum összegét is jogviszonyonként kell érteni.
Példa: egy magánszemély napi 8 órás munkaviszonyban áll „A” cégnél, havi munkabére 1.200.000,-Ft. Emellett saját kft-jében személyesen közreműködik, illetve ellátja az ügyvezetői feladatokat is, tagi jogviszonya alapján havi bruttó 1.000.000,-Ft tagi jövedelmet számol el. 2025. február elején kórházba kerül, műtétet hajtanak végre rajta, emiatt hosszabb időt keresőképtelen állományban tölt. Táppénzre mindkét fennálló biztosítási jogviszonyában jogosult, és mindkét jogviszonyában külön-külön megkaphatja a táppénz napi maximum összegét (2025. évben 19.386,67 Ft/nap).
Kérdése merült fel a témában? Vegye fel velünk a kapcsolatot! Várjuk megkeresését a sales@saldo.hu e-mail címen.