Milyen kötelezettségei vannak az adóalanyoknak a TEÁOR számok változásával kapcsolatban?
2025. január 1-jétől a 2008. óta hatályos gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere (TEÁOR’08) megváltozik és felváltja a TEÁOR’25.
Az elmúlt évek alatt a számos változáson ment át a gazdaság, ami új tevékenységek megjelenését és egyes tevékenységek megszűnését eredményezte. Ennek kapcsán az Európai Unió is változtatta a jogszabályi környezetet, amihez a magyar szabályozásnak is igazodnia kellett.
A módosítás eredményeképp 22 nemzetgazdasági ágat különböztetünk meg (a korábbi 21 helyett), bizonyos tevékenységi körök ketté váltak, akár külön nemzetgazdasági ágba kerültek be, továbbá a jövőben nem az eladási forma/csatorna képezi a statisztikai osztályozás kritériumát, hanem az eladott termék.
A TEÁOR-változással egyidejűleg változnak a kapcsolódó nómenklatúrák is, mint például az ÖVTJ és a TESZOR.
Az új TEÁOR osztályozási rendszer és fordítókulcs a KSH honlapján érhető el. Az új rendszerbe történő besorolás, átfordítás az esetek többségében egyértelmű, azonban vannak olyan esetek, amikor a tevékenységi kör az új rendszerben több kódra vált szét.
A KSH a szervezetek/önálló vállalkozók adminisztratív terheinek a csökkentése érdekében minden egyes adószámmal rendelkező szervezetre/önálló vállalkozóra beállít egy főtevékenységkódot a TEÁOR’25/ÖVTJ’25 szerint.
Az adószámos magánszemélyek, az egyéni vállalkozók, a cégbejegyzésre kötelezett, illetve cégbejegyzésre nem kötelezett szervezetek, valamint a civil szervezetek új főtevékenységkódjait a KSH a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, míg a költségvetési szervek új főtevékenységkódjait a Magyar Államkincstárnak adja át, mely szervezetek – az érintett kódok saját nyilvántartásaikban történő átvezetését követően – továbbadják ezeket más közhiteles hatósági nyilvántartások számára. Legkésőbb 2025. január 31-ig minden nyilvántartás már az új TEÁOR’25/ÖVTJ’25 szerinti főtevékenységkódokat fogja tartalmazni.
Az adószámos magánszemélyek, az egyéni vállalkozók, a cégbejegyzésre kötelezett, illetve cégbejegyzésre nem kötelezett szervezetek, valamint a civil szervezetek egyéb tevékenységei közül az adóhatóság fordítja át az egyértelműen átsorolható (1:1 kapcsolatú) tevékenységeket a fordítókulcs alapján 2025. január 31-ig. A költségvetési szervek tekintetében a Kincstár feladata az egyértelműen átsorolható egyéb tevékenységek tekintetében az automatikus átsorolás.
Amennyiben az egyéb tevékenységek az új osztályozás szerint több kódra válnak szét, akkor nem történik automatikus átfordítás. Ebben az esetben a szervezeteknek/önálló vállalkozóknak van bejelentési kötelezettségük 2025. július 1-jéig.
A cégbejegyzésre kötelezett szervezetek a 25T201T jelű, a cégbejegyzésre nem kötelezett szervezetek a 25T201 jelű, a civil szervezetek pedig a 25T201CSZ jelű NAV-adatlapon, míg a költségvetési szervek a Kincstárnál tehetnek eleget bejelentési kötelezettségüknek.
Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (a továbbiakban: Evectv.) hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók a Webes Ügysegéden keresztül jelenthetik be a módosítást. Az adószámos magánszemélyek és kizárólag a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény szerinti egyéni vállalkozók (közjegyzők, önálló bírósági végrehajtók, egyéni szabadalmi ügyvivők, ügyvédek, állatorvosok) a 25T101 jelű NAV-adatlapot vehetik igénybe.