Mikor keletkezik adófizetési kötelezettsége a magánszemélynek ingó értékesítés esetén?
Az elmúlt pár évben jelentősen emelkedtek a személygépjárművek eladási árai. Az áremelkedés nemcsak az új, hanem a használt gépkocsikat is érintette, ami olyan helyzetet teremtett, hogy sok esetben drágábban tudja eladni a tulajdonosa az autóját, mint amennyiért pár évvel korábban azt beszerezte.
Fontos, hogy tisztában legyen a magánszemély azzal, hogyha eladja a személygépjárművét, keletkezik-e utána adófizetési kötelezettsége, és ha igen, milyen összegben. Amennyiben a 2024. évben értékesített személygépkocsi után adóköteles jövedelme keletkezik, úgy azt a 2024. évről elkészített jövedelemadó bevallásban szerepeltetni kell!
Abban az esetben, ha a magánszemélynek ingó dolog eladásából éves szinten nem származik több bevétele, mint 600 ezer forint, a magánszemélynek nem keletkezik adófizetési kötelezettsége. Ebből a szabályból adódóan, ha a magánszemély a tárgyévben nem értékesít más ingó dolgot, csak a személygépjárművét, és az ebből származó bevétele nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor ez az értékesítés nem jár nála szja fizetési kötelezettséggel, illetve az adóbevallásban sem kell az értékesítésből származó bevételt feltüntetnie.
Amennyiben az év során a magánszemély ingó értékesítéséből származó bevétele meghaladja a 600 ezer forintot, akkor meg kell vizsgálnia, hogy az eladások során keletkezett-e jövedeleme. A jövedelem az eladásból származó bevételnek a felmerült költségeket meghaladó része. A bevétel az értékesítésről szóló megállapodásban rögzített eladási ár, ami általában forintban kerül meghatározásra. Előfordulhat az is, hogy az ellenérték egy másik vagyontárgy, amit cserébe kap a magánszemély. Ebben az esetben az eladási ár a cseretárgy piaci értéke.
A bevétellel szemben elszámolható költség a megszerzésre fordított összeg, ami vásárlás esetén az adás-vételi szerződésben meghatározott beszerzési ár (vagy például öröklés esetén a hagyatéki eljárásban megállapított érték), a megszerzéssel összefüggő kiadások (pl. átírási díj), az értéknövelő beruházás értéke (pl. olyan főalkatrészcsere, ami megnövelte a jármű élettartamát), valamint az átruházással kapcsolatos egyéb kiadások összege (pl. hirdetési díj). Nagyon fontos, hogy a bevétellel szemben csak olyan kiadás számolható el, amiről van bizonylat, például adás-vételi szerződés, csekk vagy számla.
Ha a megszerzésre fordított összeg nem állapítható meg, úgy a bevétel 25 %-a minősül jövedelemnek, és emellett már más költség nem érvényesíthető. Az a tény, hogy a magánszemély a szerzésről szóló adásvételi szerződést elvesztette, vagy az megsemmisült, nem ok a 25%-os szabály alkalmazására.
Ha az év során értékesített eszközök eladása kapcsán a magánszemélynek jövedelme keletkezett, de az nem haladta meg a 200 ezer forintot, akkor a jövedelem után nem kell megfizetni az szja-t. Ebben az esetben az eladásból származó jövedelmet a bevallásban sem kell szerepeltetni. Amennyiben az átruházásból származó jövedelem meghaladta a 200 ezer forintot, akkor bár a teljes jövedelmet be kell vallani, de csak a 200 ezer forintot meghaladó jövedelemrész után kell megfizetni a 15% szja-t.
Például: A magánszemély 2020. évben beszerzett egy 5 éves személygépjárművet 3 millió forintért, amit értékesített 2024. évben 3 millió 500 ezer forintért. Ebben az évben más ingó tárgyat nem értékesített haszonnal. Az értékesítésből származó jövedelme 500 ezer forint, melyből csak a 200 ezer forint feletti összeg, azaz 300 ezer forint után kell a 15 % szja-t megfizetnie, ami 45 ezer forint adófizetési kötelezettséget eredményez. A példa szerinti esetben a jövedelmet és az adót a 2025. május 20-ig benyújtandó jövedelemadó bevallásában kell szerepeltetnie, és az adót is eddig a határidőig kell megfizetnie a magánszemélynek.
Megjegyezzük, hogy amennyiben a személygépkocsi értékesítése gazdasági tevékenységnek minősül, úgy a számított jövedelem – fentebb leírtaktól eltérően – összevonandó jövedelemnek minősül.
Amennyiben kérdésük merül fel a magánszemély jövedelmének megállapításakor, bevallásakor, úgy kérdésüket a tanacsadas@saldo.hu vagy a szakertoitanacsadas@saldo.hu e-mail címre küldjék.