SALDO Zrt. logo
Cikkek, hírek

Dilemma az áfabevallás kitöltésével kapcsolatban

áfabevallás előleg m lap végszámla

Figyelem, ez a cikk több mint egy éve nem frissült!

Az Áfa tv. 10. számú melléklete egyértelműen megfogalmazza, hogy az olyan szállítói végszámla esetében, amelynél előleg kerül beszámításra csak a teljes ügyleti érték és az előleg különbözete legyen feltüntetve az M lapon. Azonban a jogszabály a különbözet feltüntetésnek módjáról nem rendelkezik.

Az adóhatóság viszont olyan bevallásrészletezést ír elő, amilyet ő maga jónak lát, korlátozást erre vonatkozóan nem írtak elő számára jogszabályban.

Az eddig megismert hatósági szándék alapján a végszámla feltüntetése a következő módon történik az M lapon, amennyiben az előleg és végszámla teljesítési időpontja ugyanazon adóelszámolási időszakra esik.

előleg számlaszám          előleg nettó                       előleg áfa

végszámla számlaszám   teljes ügyleti érték nettó   teljes ügyleti érték áfa

végszámla számlaszám   különbözet nettó               különbözet áfa

Mint látható, hogy három sorban kell felvinni az adatokat a végszámlánál. Az első sor az előleg számla adata, második a teljes ügyleti érték adatai, és a harmadik sor a különbözet. Ha az előleg és végszámla teljesítési időpontja eltérő adóelszámolási időszakra esik, úgy értelemszerűen a végszámlánál a teljes ügyleti érték és a különbözet szerepeltetendő az M lapon.

Amennyiben a végszámla nulla egyenlegű, úgy csak az előlegszámlát kell szerepeltetni az M lapon, a nullás végszámlánál nem kell kitölteni az M lapot, hiszen a végszámlára adólevonási jogot nem alapítunk.

2020-09-21

Adótanácsadásra van szüksége? Cége nehezen boldogul a számviteli,
munkaügyi problémákkal? Kérjen tőlünk személyre szabott ajánlatot!

Releváns cikkek

Összes olvasása

Iratkozzon fel a SALDO hírlevelére
és mi naprakészen tartjuk adóügyekben!