Az Áfa tv. alkalmazásakor előlegfizetés csak abban az esetben valósul meg, ha a termék beszerzője vagy a szolgáltatás igénybe vevője a teljesítésre kötelezett adóalannyal kötött szerződés alapján kötelezett a teljesítést megelőzően az adott ügylet ellenértékének megfizetésére. Nem valósul meg az Áfa tv. szerinti előlegfizetés - vagyis az adott ügylet kapcsán az Áfa tv. 55. és 56. §-ában foglaltaknak megfelelően kizárólag a teljesítési időpontban keletkezik adófizetési kötelezettség -, ha a vevő az ellenértéket a saját döntése alapján a teljesítés napjánál korábbi időpontban fizeti meg.
Tehát, amennyiben a felek a szerződésben úgy rendelkeznek, hogy az ellenérték egy részének vagy egészének a teljesítést megelőzően történő megfizetése a megrendelő döntésétől függ, vagyis az ügylet a kérdéses összeg fenti módon történő megfizetése nélkül is teljesülhet, abban az esetben a vevő egyoldalú döntése alapján történik az előre fizetés. Ha a vevő minden kötelezettség nélkül önként fizeti ki az ellenértéket vagy az ellenérték egy részét, akkor ez a fizetés az Áfa tv. szerint nem alapoz meg adófizetési kötelezettséget az Áfa tv. 59. §-a szerint.
Amennyiben a felek a fentiektől eltérően az előre fizetésben kifejezetten megállapodnak, úgy az előre fizetés már az Áfa tv. 59. § (1) bekezdés alapján előlegfizetésnek minősíthető.
Saldo-tipp
Kérdése merült fel a témával kapcsolatban?
Tanácsadásra lenne szüksége?
Keressen minket bizalommal, kösse meg velünk szerződését!