Miért éri meg diákokat foglalkoztatni?
A vállalkozók részéről egyre több kérdés érkezik a SALDO Zrt. adószakértőihez a felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytató hallgatók foglalkoztatása kapcsán. Az Nftv. 44. §-a alapján hallgatói munkaszerződést kell kötnie a foglalkoztatásra a hallgatónak és a gyakorlati helynek, ha a hallgató duális képzésben vagy a képzés részeként szervezett szakmai gyakorlaton vesz részt.
A hallgatói munkaszerződés alapján történő foglalkoztatás a munkaviszony egy speciális formája, ahol a munkáltatónak a munkavállaló részére havonta minimum a minimálbér 65%-ának megfelelő munkabért kell fizetnie.
A munkabér az Szja tv. 1. számú melléklet 4.12. pontja alapján mentes az szja alól, továbbá a hallgatói munkaszerződés alapján a munkavállaló nem minősül biztosítottnak, így TB járulékfizetési kötelezettség sem terheli [Tbj. 17. § (2) b)].
A Szochó tv. 5. § (1) bekezdésének eb) pontja alapján a hallgatói munkaszerződés alapján kifizetett díjazás mentesül a szochó fizetési kötelezettség alól, így a munkabér után a munkáltatónak sem kell 13% szochót fizetnie.
Mindezek mellett hallgatói munkaszerződés esetében a Szochó tv. 17/A. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott feltételek fennállásakor szociális hozzájárulási adókedvezményt is érvényesíthet a kifizető. Az adókedvezmény összege hallgatónként az Nftv. szerinti duális képzés és gyakorlatigényes alapképzési szak arányosított alapnormatívája alapján az egy munkanapra vetített mérték és a tárgyhónapban ténylegesen teljesített képzési napok számának szorzataként számított összeg.
Fenti foglalkoztatás formával kapcsolatos részletes tájékoztatásért, illetve az adókedvezmény pontos összegének megállapítása kérdésében keresse adótanácsadó kollégáinkat a tanacsadas@saldo.hu e-mail címen!