Szervezeten belül vagy kívül válasszunk belső ellenőrt?
A 370/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 15. §-a rendelkezik a belső ellenőrzési vezető kinevezésének feltételeiről.
Belső ellenőrzési vezetőnek az nevezhető ki, aki legalább ötéves belső ellenőrzési szakmai gyakorlattal rendelkezik. Az ötéves szakmai gyakorlatra vonatkozó követelmény abban az esetben is irányadó, ha egy fő látja el a belső ellenőrzési tevékenységet.
A fent meghatározott követelménytől kizárólag akkor lehet eltérni, ha a fejezetet irányító szerv vezetője ezt engedélyezi, és a kinevezésre javasolt személy legalább hároméves belső ellenőrzési szakmai tapasztalattal rendelkezik. Kivételek ez alól a fejezetet irányító szerv és a középirányító szerv belső ellenőrzési vezetői. Helyi önkormányzati költségvetési szerv esetén fenti követelmény alól a költségvetési szerv vezetője a polgármester, főpolgármester jóváhagyása mellett adhat felmentést.
A belső ellenőrzési tevékenység ellátása részben vagy egészben külső szolgáltató bevonásával is biztosítható. A Korm. rendelet feltételrendszerét ez esetben is szükséges figyelembe venni, és a felek közötti írásbeli megállapodásnak tartalmaznia kell a 22. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott tevékenységek és kötelezettségek végrehajtásának módját, továbbá az alvállalkozó bevonásának lehetőségét, feltételeit. Amennyiben a belső ellenőrzési feladatok ellátásába részben vagy teljesen külső szolgáltató kerül bevonásra, a külső szolgáltató csak akkor férhet hozzá minősített adatokhoz, ha megfelel a jogszabályokban előírt minősített adat védelmére vonatkozó követelményeknek.
A külső cég által biztosított belső ellenőrök nem részei a költségvetési szerv működésének, így teljes függetlenséggel és objektivitással végezhetik feladataikat. Ezáltal csökkenthető az érdekellentétek kockázata, és megerősíthető az ellenőrzési tevékenység hitelessége. A „külsős” belső ellenőrök több, eltérő szervezetnél dolgoznak, így a tapasztalataik révén szélesebb perspektívából közelítve kezdik meg az ellenőrzési tevékenységet. Ezáltal könnyebben felismerik a potenciális problémákat és hatékony megoldásokat javasolhatnak.
A költségvetési szervek és azok intézményeinél is kiemelt jelentőséggel bír a belső ellenőrzés, amely során a hatósági ellenőrzést megelőzően feltárásra kerülnek a hiányosságok. Fontos tehát, hogy naprakész, gyakorlati tudással rendelkezzenek az intézmények belső ellenőrei, gazdasági vezetői. Ehhez nyújt segítséget a SALDO Zrt. által megrendezésre kerülő Országos Belső Ellenőrzési Konferencia 2024. Jöjjön el az előadásra, ahol mindent megtudhat a jelenlegi szabályokról, és a várható változásokról! Részletek és jelentkezés>>