SALDO Zrt. logo
Cikkek, hírek

Téves számlázási gyakorlat az előleg beszámításánál

előlegszámla számlázás végszámla

Figyelem, ez a cikk több mint egy éve nem frissült!

Olyan ügyletek esetében, amelyhez a vevő előleget fizetett széles körben elterjedt az a számlázási gyakorlat, melynek során az ügyletről kiállított végszámlával egyidejűleg az eladó érvényteleníti az előlegszámlát.

Helytelen az a számlázási gyakorlat, mely szerint a végszámla kiállításánál az előlegszámla érvénytelenítésre kerül, de az értékesítő javára átadott pénzösszeg beszámításra kerül a vételárba.

Amennyiben a vevő az Áfa tv. 59. § alapján ellenértékbe beszámítható vagyoni előnyt juttat, akkor az értékesítőnek az előleg összegéről számlát kell kiállítania.

Az előlegszámla egy „normál” számlának minősül, melyet csak abban az esetben lehet érvényteleníteni, ha előleg fizetése nélkül történik a számla kiállítása.

Az előlegszámlát módosítani szükséges akkor, ha a megszerzett pénzeszköz (vagyoni előny) az eredeti szándéktól eltérően már nem törti be az előleg funkcióját, vagyis a vételárba nem kerül beszámításra (például visszautalják egy részét/egészét).

Amennyiben az előleg teljes összege a vételárba beszámításra kerül, akkor az előlegről kiállított számlát módosítani/érvényteleníteni nem lehetséges, a gazdasági eseményről kiállított (vég)számlában kell az előleg összegét visszavezetni.

2020-08-24

Adótanácsadásra van szüksége? Cége nehezen boldogul a számviteli,
munkaügyi problémákkal? Kérjen tőlünk személyre szabott ajánlatot!

Releváns cikkek

Összes olvasása

Iratkozzon fel a SALDO hírlevelére
és mi naprakészen tartjuk adóügyekben!