EPR és a számla adattartalma - Saldo Zrt. - Saldo Zrt.
SALDO Zrt. logo
Cikkek, hírek

EPR és a számla adattartalma

epr számlázás

Figyelem, ez a cikk több mint egy éve nem frissült!

Fel kell-e tüntetni a számlán az EPR díj összegét?

2023 közepéig a hulladék újra hasznosítással és ártalmatlanítással kapcsolatos feladatokat közvetlenül az állam fedezte anyagilag a környezetvédelmi termékdíjból beszedett bevételekből.

Az Európai Unió elvárásainak megfelelően [EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCS (EU) 2018/851 Irányelv] a hulladékkal kapcsolatos feladatokat új alapokra helyezték. A rendszert elnevezték kiterjesztett gyártói felelőégnek (EPR avagy Extended Producer Responsibility). Jelenleg a hulladék feldolgozását és újra hasznosítását a MOL végzi az általa létrehozott nonoprofit gazdasági társaságon (MOHU) keresztül.

A tevékenység ellátása érdekében bizonyos termékek importőreitől és a gyártóitól díjat szed (EPR díj) a MOHU polgárjogi szerződés alapján, amelynek következtében a MOHU ellátja a gyártót, illetve az importálót terhelő újra hasznosítási feladatokat. A szerződés jogszabály alapján kikényszeríthető.

A 80/2023. (III.14.) Korm. rendelet szerint a termékcsoportok a következők:

  • csomagolóanyagok,
  • egyes egyszer használatos műanyag termékek,
  • elektromos és elektronikus berendezések,
  • elemek és akkumulátorok,
  • gépjárművek és alkatrészeik,
  • gumiabroncs,
  • reklámhordozó és irodai papír,
  • használt sütőolaj,
  • textil termékek,
  • fából készült bútorok.

A szerződés szerinti díjfizetési kötelezettséget a jogszabály állapítja meg termékfajta és tömeg alapján. A termékdíjból levonható az EPR díj, és mivel az EPR díj minden esetben magasabb a termékdíjnál, így gyakorlatilag nulla forint a termékdíj.

A jogalkotó előírta, hogy a gyártónak, illetve importőrnek a termék értékesítéséről kiállított számlában tájékoztatni kell a vevőét, hogy az EPR díj őt terheli. A jogszabály meghatározza a számlán feltüntetendő szöveget, amely a következő: „A kiterjesztett gyártói felelősségi díj megfizetése az eladót terheli.”

Amennyiben a vevő nyilatkozik a gyártónak vagy importőrnek, hogy a megvásárolt termék 60%-a külföldre kerül, úgy nincs EPR díj fizetési kötelezettség. Hasonlóan nincs EPR díj fizetési kötelezettség, ha a sütőolaj vevője nyilatkozik arról, hogy a megvásárolt terméket alapanyagként használja fel. Ilyen esetben a számlát a következő megjegyzéssel kell ellátni: A vevő XY iktatási számú nyilatkozata alapján a kiterjesztett gyártói felelősség díj nem kerül megfizetésre”.

Az autógyáraknak lehetősége van átvállalni az általuk megvásárolt elektronikai eszközöket terhelő EPR díjat. Amennyiben az átvállalás megtörténik, úgy az elektronikai termék gyártója a számlát a következő megjegyzéssel látja el: „Az EPR díj a vevőt terheli”.

Fel kell hívnunk a Tisztelt Olvasó figyelmét, hogy a számlán az EPR díj összegét nem kell feltüntetni, ellentétben a termékdíj szabályozással. A termékdíj esetében azért írta elő a jogszabály a díj összegének feltüntetését, mert a vevő bizonyos esetekben visszaigényelhette a termékdíjat az adóhatóságtól. Az EPR díj vevő általi visszakérésére nincs lehetőség, így a jogszabály nem követeli meg a díj feltüntetését.

 

Amennyiben kérdéseik merülnek fel a kiterjesztett gyártói felelősség témájában, keressenek minket elérhetőségeinken vagy írjanak nekünk a szakertoitanacsadas@saldo.hu e-mail címre.

2023-07-12

Adótanácsadásra van szüksége? Cége nehezen boldogul a számviteli,
munkaügyi problémákkal? Kérjen tőlünk személyre szabott ajánlatot!

Releváns cikkek

Összes olvasása

Iratkozzon fel a Saldo hírlevelére
és mi naprakészen tartjuk adóügyekben!